Δεν... ζαλίζεται η Λεβερκούζεν

23 Νοέμβριος 2013 4:27 μμ

11 0

Η Λεβερκούζεν πέρασε με νίκη για πρώτη φορά εδώ και 6 χρόνια από το Βερολίνο και συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία. Το παιχνίδι στην πρωτεύουσα πήγε ακριβώς όπως το ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Κράτησαν το τέμπο σε χαμηλά επίπεδα, μπλόκαραν τους αντιπάλους τους και με αμφισβητούμενο γκολ του Κίσλινγκ έφτασαν στη νίκη 1-0.

Οι «ασπιρίνες» έκαναν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, Σαμ και Σον έκαναν κακό παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν ιδέες στην επίθεση και παρότι είχαν την υπεροχή, δεν δημιουργούσαν. Στο 43’ ο Κάστρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, ενώ η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Σιγκέρσι (64’) και Σκιέλμπρεντ (65’) έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες για την Χέρτα, με τους Σον (66’) και Κρουζ (73’) για την Μπάγερ. Στο τελευταίο 15λεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, έκλεισαν τους παίκτες του Χίπια στα καρέ τους, όμως εκείνοι άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στη νίκη.

«Χ»ωρίς νίκη η Νυρεμβέργη

Ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, παρέμεινε όμως η μοναδική ομάδα στην κατηγορία χωρίς νίκη. Η Νυρεμβέργη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με τη Βόλφσμπουργκ στην 8η της φετινή ισοπαλία. Για ακόμα ένα ματς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την εστία τους ανέπαφη, με τον Φερμπέικ πάντως να έχει δώσει στην ομάδα ώθηση. Η Βόλφσμπουργκ ήταν καλύτερη στο α' μέρος, είχε φάσεις με Ντιέγκο, Ολιτς, ωστόσο ο σκόρερ ήταν άλλος, μιας και ο Αρνολντ στο 39' πέτυχε το 1-0. Στην επανάληψη, η Νυρεμβέργη πήρε το πάνω χέρι, πίεσε και η χρυσή αλλαγή της ομάδας, ο Γκίντζεκ με σουτάρα ισοφάρισε στο 72' σε 1-1. Η Βόλφσμπουργκ με τους Ολιτς, Πέρισιτς επηρεασμένους από την κούραση δεν μπόρεσε να απαντήσει.

Άιντραχτ-Σάλκε 3-3

(56' Φλουμ, 61', 68' Χοσέλου - 14' αυτ. Φλουμ, 18' Μάτιπ, 86' Χέβεντες)

Πηγή: gazzetta.gr