Μουντιάλ 2018: Ρωσία-Κροατία 1-1 (παράταση)

7 Ιούλιος 2018 8:07 μμ

4 0

Η Ρωσία αντιμετωπίζει στο Σότσι την Κροατία στον τελευταίο χρονολογικά προημιτελικό του Μουντιάλ. Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Αγγλία που απέκλεισε με 2-0 τη Σουηδία. Ο αγώνας έχει οδηγηθεί στην παράταση.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια τέλειωσε 1-1. Η Ρωσία προηγήθηκε με εξαιρετικό σουτ του Τσερίσεφ στο 31' και η Κροατία ισοφάρισε στο 40' με κεφαλιά του Κράμαριτς ύστερα από σέντρα του Μάντζουκιτς.

Η Κροατία είχε τον έλεγχο του αγώνα στο β' μέρος, ωστόσο ελάχιστες φορές απείλησε ουσιαστικά. Στην καλύτερη στιγμή, ο Πέρισιτς είχε σουτ στο δοκάρι στο 60'. Στην καλύτερη φάση της Ρωσίας στο β' ο Σούμπασιτς εξουδετέρωσε σουτ του Σμολόφ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ρωσία: Ακινφέεφ, Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουζιάεφ, Τσερίσεφ (67' Σμολόφ), Κουντριάσοφ, Ζόμπνιν, Σαμέντοφ (54' Ερόκιν), Γκολόβιν, Ντζιούμπα (80' Γκαζίνσκι)

Κροατία: Σούμπασιτς, Βίντα, Λόβρεν, Βρσάλικο, Στρίνιτς (74' Πίβαριτς), Μόντριτς, Πέρισιτς(63' Μπρόζοβιτς), Ράκιτιτς, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς, Κράμαριτς (88' Κόβασιτς).

Πηγή: tanea.gr